Zaglądamy do środka odnowionej synagogi [ZDJĘCIA]

Zaglądamy do środka odnowionej synagogi [ZDJĘCIA]

Jeden z najciekawszych historycznych budynków w mieście w końcu doczekał się remontu. Bukowska synagoga

Jeden z najciekawszych historycznych budynków w mieście w końcu doczekał się remontu. Bukowska synagoga przekształciła się w salę miejską, w której mają się odbywać koncerty, spotkania, prelekcje, ale też sesje rady miejskiej, a nawet śluby.

Przez lata budynek niszczał, na ścianach i suficie pojawiały się zacieki. Synagogę otwierano zwykle raz w roku, z okazji dni kultury żydowskiej. Po remoncie zachowano jej historyczne elementy.

Skąd w Buku synagoga?

Pierwsi Żydzi osiedlili się w Buku w połowie XIX w. Drewniana synagoga powstała w roku 1847. Rok później, podczas Wiosny Ludów, została spalona przez polskich powstańców. Murowany budynek postawiono w roku 1893. W jego wnętrzu można było podziwiać malowidła, mozaiki i piękne żyrandole.

Podczas drugiej wojny światowej hitlerowcy przetrzymywali w budynku Żydów, którzy stąd trafili na śmierć. Synagogę zdewastowano i urządzono w nim stolarnię. Po wojnie swoją siedzibę miał tam klub sportowy, odbywały się w nim zabawy i przyjęcia. Zabytek wyremontowano w 1994 r. dzięki pieniądzom pochodzącym od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Gmina kupiła go w roku 2009.

Niełatwa droga

Po latach starań w końcu udało się pozyskać 2,5 mln zł unijnej dotacji. Kosztorys remontowy opiewał na kwotę 2,7 mln zł. Niestety rosnące ceny na rynku sprawiły, że najtańsza oferta przetargowa opiewała na kwotę ponad 4 mln zł. Ostatnio gmina musiała dołożyć dodatkowe 100 tys. na wzmocnienie więźby dachowej. Po rozpoczęciu prac okazało się, że jego stan – nawet po remoncie – groziłby zawaleniem w ciągu najbliższych kilku lat. W sumie remont kosztował około 4,6 mln zł.

Wymieniono m. in. drzwi, okna, poręcze i schody. Pojawiły się zdjęcia, gabloty oraz ławki z przewodami umożliwiającymi ładowanie telefonów i innych urządzeń. Zainstalowano w niej także multimedialną aparaturę z przeznaczeniem dla osób niedowidzących i niesłyszących. Odrestaurowano nie tylko budynek, ale też jego otoczenie. Teraz dawna synagoga będzie spełniała funkcje sali miejskiej, a nawet sali ślubów. Ostatnio odbyło się tam spotkanie dotyczące publicznego transportu w gminie.

Na stałe zagości w niej wystawa „Miasto i woda. Historia połączona”, którą do tej pory można było oglądać w czytelni miejscowej biblioteki. Będą tak również prezentowane wystawy czasowe oraz pamiątki po dawnej, bukowskiej społeczności żydowskiej.

Najnowsze artykuły

Co ciekawego na ekranie

REPERTUAR

Powietrze w gminie