Wybory 2018: oficjalni kandydaci na burmistrza

Wybory 2018: oficjalni kandydaci na burmistrza

26 września o północy upłynął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

26 września o północy upłynął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W Buku niespodzianek nie ma, mieszkańcy będą mieli do wyboru troje kandydatów. Kto wystartuje w sąsiednich gminach?

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października. Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Jeśli żaden kandydat nie uzyska co najmniej 50 proc. poparcia, w dogrywce zaplanowanej na 4 listopada, spotkają dwaj/dwoje z lepszym wynikiem uzyskanym w pierwszej turze.

Kto startuje w Buku?

Najszybciej, bo w połowie sierpnia, swoją kandydaturę na urząd burmistrza oficjalnie ogłosił Paweł Adam, który od tego czasu prowadzi kampanię, a od kilkunastu dni spotyka się z mieszkańcami poszczególnych miejscowości.

Jego rywalką będzie m.in. Agnieszka Bednarek. Sołtys Niepruszewa i radna cztery lata temu rywalizowała już o to stanowisko ze Stanisławem Filipiakiem. Tegoroczną kandydaturę oficjalnie ogłosiła kilkanaście dni temu. Wiadomo, że startuje także do wyborów do rady miejskiej.

Na kilka godzin przez upływem terminu zgłaszania kandydatów do Państwowej Komisji Wyborczej swoje plany oficjalnie ogłosił też Andrzej Jankowski, sprawujący do tej pory stanowisko przewodniczącego rady miejskiej.

O urząd burmistrza nie będzie ubiegał się Paweł Ratajczak. On wystartuje w wyborach do rady powiatu. Jeszcze w sierpniu z wyścigu wycofał się burmistrz Stanisław Filipiak, który odchodzi po 25 latach sprawowania rządów w gminie.

Wybory po sąsiedzku

Trzech kandydatów będzie ubiegało się o fotel wójta gminy Tarnowo Podgórne. Są to: Mateusz Borowski, dotychczasowy wójt Tadeusz Czajka i Natalia Wudarska.

Duszniki mają troje kandydatów. Wystartują tam: Roman Boguś (dotychczasowy wójt), Czesława Wawrzyniak i Adam Wyropaj.

W gminie Dopiewo o fotel wójta będą się ubiegali dwaj kandydaci: Adrian Napierała, który cztery lata temu został wybrany już w pierwszej turze (był jednym z czwórki kandydatów i otrzymał 67,48% głosów). Jego rywalem w tym roku będzie Jacek Ostaszewski.

Stęszewem od lat rządzi Włodzimierz Pinczak. W tym roku do wyścigu o fotel  burmistrza staje z nim Leszek Książkiewicz.

Mieszkańcy Dopiewa i Stęszewa poznają swoich włodarzy 21 października. Podobnie jak mieszkańcy gmin Granowo i Opalenica. Tam odbędą się jedynie plebiscyty. W Granowie o urząd wójta ubiega się Zbigniew Kaczmarek, w Opalenicy Tomasz Szulc. Obu tym kandydatom wystarczy jeden głos na „tak”.

Kadencja wójtów, burmistrzów i prezydentów miast potrwa pięć lat. Nowe prawo wprowadziło także dwukadencyjność, więc ci wybrani w jesiennych wyborach będą sprawowali swój urząd maksymalnie przez dekadę.

Najnowsze artykuły

Co ciekawego na ekranie

REPERTUAR

Powietrze w gminie