Tomasz Łubiński: Pięć pytań o lepszą przyszłość

Tomasz Łubiński: Pięć pytań o lepszą przyszłość

Wybory samorządowe już za kilka dni. Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański i kandydat do Rady

Wybory samorządowe już za kilka dni. Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański i kandydat do Rady Powiatu Poznańskiego opowiada nam dzisiaj o przyszłości powiatu i gmin oraz najważniejszych planowanych inwestycjach. Wcześniej pytaliśmy go o przeszłość.

Kandyduje pan z okręgu nr 1 składającego się z gmin Buk, Dopiewo i Stęszew. Zapewne spotyka się pan z ich mieszkańcami. Czego oczekują? Na jakie inwestycje czekają najbardziej?

Tomasz Łubiński: Oczekują, że będziemy budować chodniki i ścieżki rowerowe. A to ogromnie nas cieszy. Bo oznacza, że stan nawierzchni naszych dróg jest coraz lepszy. A to ogromne wyzwanie, ponieważ jesteśmy największym zarządcą dróg na terenie powiatu. Pod naszą opieką jest aż 750 kilometrów dróg!

Drogi drogami, a co ze zrównoważonym transportem i ochroną środowiska? Jak powiat może pomóc mieszkańcom w rozwiązaniu tych problemów?

Tomasz Łubiński: Naszym wielkim sukcesem jest Poznańska Kolej Metropolitalna. Bo to sposób na korki i jednocześnie szybki dojazd do Poznania. Liczymy, że mieszkańcy w powiecie będą chętnie z niej korzystać, a dzięki temu oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Wspieramy też proekologiczne działania mieszkańców powiatu: dofinansowujemy wymianę pieców czy usuwanie azbestu. Nasze programy wsparcia to wymierna korzyść dla wszystkich.

W powiecie zajmuje się pan także pozyskiwaniem środków z funduszy UE oraz krajowych. W jakich dziedzinach będzie pan szukał możliwości pozyskiwania tych dotacji w najbliższych latach?

Tomasz Łubiński: We wszystkich dziedzinach, w których będziemy mieć szansę na uzyskanie dofinansowania. Przez lata nauczyliśmy się, że trzeba dokładnie analizować, przygotowywać i składać wnioski tam, gdzie są największe szanse na sukces.

Przyszła perspektywa unijna nastawiona będzie na rozwój transportu publicznego…

Rzeczywistość się zmienia, zmienia się też charakter poszczególnych gmin. Gdyby miał pan opisać, jak powiat może pomóc w rozwoju Buku, Dopiewa i Stęszewa. W którym kierunku te gminy mogą się rozwijać?

Tomasz Łubiński: Najważniejsze jest współdziałanie podczas planowania zagospodarowania przestrzennego. Zależy mi, żeby wybudowane osiedla miały zapewnioną odpowiednią komunikację, a nowe tereny inwestycyjne – dojazd.

Chciałbym, aby gminy rozwijały się równomiernie. Zarówno pod względem budownictwa mieszkaniowego, jak i drogowego.

Za kilkanaście dni rozpocznie się nowa kadencja. Jeśli uda się panu uzyskać poparcie wyborców, jaki powiat chciałby pan zostawić po pięciu kolejnych latach?

Tomasz Łubiński: Coraz więcej osób przeprowadza się do powiatu poznańskiego. A prognozy pokazują, że mieszkańców będzie nadal przybywać. Największym wyzwaniem, a jednocześnie celem jest zrównoważony rozwój. Bo coraz więcej mieszkańców to nie tylko wielki atut, ale również wielkie wyzwanie. Chciałbym, żeby w powiecie nadal żyło się dobrze.

Publikacja sfinansowana przez KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Najnowsze artykuły

Co ciekawego na ekranie

REPERTUAR

Powietrze w gminie