To już jest koniec… Kto odchodzi, kto chce zostać?

To już jest koniec… Kto odchodzi, kto chce zostać?

„Zamykam sesję Rady Miasta i Gminy Buk”. We wtorek, 25 września, po raz ostatni

„Zamykam sesję Rady Miasta i Gminy Buk”. We wtorek, 25 września, po raz ostatni w kadencji 2014-2018, te słowa wypowiedział jej przewodniczący. Trzygodzinna sesja stała się okazją do podsumowań i pożegnań.

W VII kadencji, w latach 2014-2018, bukowscy radni spotykali się na sesjach 48 razy (pierwsza sesja w tej kadencji odbyła się 1 grudnia 2014 r.), podjęli w sumie 370 uchwał. Z piętnastoosobowego składu pozostało 14 radnych, w międzyczasie mandat złożył radny Jan Roguszka.

Podziękowania i pożegnania

– Dziękuję wszystkim za wypełnienie obowiązków i obecność, a są wśród nas radni, którzy nie opuścili ani jednej sesji w tej kadencji – przypomniał przewodniczący rady Andrzej Jankowski. – Nie mogliśmy spełnić wszystkich życzeń mieszkańców, życie korygowało nasze plany, a główną barierą były niewystarczające finanse. Czy spełniliśmy nasze obietnice złożone wyborcom? Każdy z nas powinien sam na to pytanie sobie odpowiedzieć.

Głos zabrała także radna Elżbieta Batura: – Praca radnego niesie ze sobą wyzwania, otwartość, empatię, cnota leży po środku. Dziękuje, że w tej radzie udało mi się spotkać ludzi, dla których ważne było wypośrodkowanie decyzji. Są wokół nas ludzie, którzy nie wstydzą się „zdrowej przeciętności”. Bardzo się cieszę, że mogłam z takimi ludźmi pracować – podsumowała.

Swoje podziękowania złożyli również sołtysi podbukowskich miejscowości.

Co dalej?

Część bukowskich radnych nadal chce pełnić swoje funkcje i stara się o głosy wyborców. Część, jak Alicja Króliczak (startuje w wyborach do rady powiatu), Sławomir Lechna, czy zasiadający w radzie miejskiej od 20 lat, Jerzy Mrówka nie będzie ubiegało się o miejsce w Radzie Miasta i Gminy Buk.

Już kilka tygodni temu z wyścigu o kolejną kadencję wycofał się burmistrz Stanisław Filipiak. Jak przypomniał wicestarosta Tomasz Łubiński, jest on najdłużej sprawującym swoją funkcję burmistrzem w historii Buku. – Zwykle jest tak, że pamięta się to, czego nie udało się zrobić, a nie to, co się zrobiło. Ale za kadencji pana burmistrza wiele się w Buku zmieniło na lepsze – stwierdził.

Sam zainteresowany jeszcze się nie żegnał. Kolejna sesja została zaplanowana na 30 października, czyli już po pierwszej turze wyborów, która odbędzie się 21 października. Tego dnia poznamy nowych radnych, choć niekoniecznie nowego burmistrza. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska 50-procentowego poparcia, „dogrywka” odbędzie się 4 listopada.

Najnowsze artykuły

Co ciekawego na ekranie

REPERTUAR

Powietrze w gminie