Jeden z najbardziej cennych zabytków naszego miasta – otwarcie sali miejskiej

Jeden z najbardziej cennych zabytków naszego miasta – otwarcie sali miejskiej

Budynek synagogi wpisał się w XIX wieku w krajobraz naszego miasta. Jest to budynek

Budynek synagogi wpisał się w XIX wieku w krajobraz naszego miasta. Jest to budynek wzniesiony około 1909 r. w stylu neoromańskim, który przeżył II wojnę światową. Jak zaznaczył burmistrz Stanisław Filipiak – “Był to i jest jeden z najbardziej cennych zabytków naszego miasta”. Dzisiaj dawna synagoga jest salą miejską, która ma służyć mieszkańcom.

Gmina Żydowska w Buku

W Buku funkcjonowała Gmina Żydowska, ale nigdzie nie była zarejestrowana. Jaki był powód budowy synagogi? Historycy przypuszczają, że poznańscy Żydzi postanowili taki obiekt wybudować w Buku, ale w historii nie ma śladu informacji na ten temat.

Synagoga kiedyś

Przed wojną synagoga była bogato ozdobiona mozaikami i malowidłami. Była bardzo mocno oświetlona żyrandolami, co podobno było dumą bukowskich Żydów. W trakcie okupacji w budynku znajdowała się stolarnia, w której w większości produkowano trumny.

Co działo się w budynku po wojnie?

Obiektem zarządzał klub sportowy. Młodzież grała tutaj w piłkę ręczną czy tenisa stołowego. W budynku odbywały się imprezy. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się hol było mieszkanie.

Synagoga w rękach Miasta i Gminy Buk

W 2008 r., po wielu latach nieogrzewania obiektu, Miasto i Gmina Buk postanowiła odkupić synagogę od Gminy Żydowskiej i przeznaczyć budynek na cele kulturalno-oświatowe. W 2018 r. obiekt jest całkowicie odrestaurowany. Nowe ściany, posadzki, podwieszane sufity, ogrzewanie podłogowe i wentylacja. Na podłodze jest 29.870 kostek granitu! Wartość projektu wyniosła około 4.500.000 zł.

Myślę, że kończąc urzędowanie powoli na stanowisku Burmistrza Miasta i Gminy z wielką satysfakcją dzisiaj otwieram ten obiekt, bo było to zawsze jakieś moje ciche marzenie żebyśmy taki obiekt wspaniały mieli.

Stanisław Filipiak, burmistrz Miasta i Gminy Buk


Sala miejska została oficjalnie otwarta. Zobaczcie zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia.

Monika
ADMINISTRATOR
PROFILE

Najnowsze artykuły

Co ciekawego na ekranie

REPERTUAR

Powietrze w gminie