Drożej za targowisko, nowi szefowie gminnych instytucji i Bukowianka do wzięcia

Drożej za targowisko, nowi szefowie gminnych instytucji i Bukowianka do wzięcia

Początek roku przyniósł zmiany na najważniejszych stanowiskach kilku gminnych placówek. Nie obędzie się też

Początek roku przyniósł zmiany na najważniejszych stanowiskach kilku gminnych placówek. Nie obędzie się też bez kilku podwyżek. Gmina będzie więcej płaciła choćby za korzystanie z targowiska. Urząd miejski otrzymał też ofertę zakupu części terenu Bukowianki.

W wyniku przeprowadzonego konkursu dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji został Jarosław Sznycer. Agnieszka Skałecka przez kolejne pół roku będzie pełniła obowiązki dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Również przez pół roku obowiązki dyrektora Biblioteki i Kina w Buku ma pełnić Hubert Wejmann, który do tej pory odpowiadał w urzędzie miejskim za działania promocyjne. Jak podczas sesji, która odbyła się 28 grudnia, poinformował burmistrz Paweł Adam, na czas pełnienia obowiązków dyrektorskich Hubert Wejmann otrzyma w urzędzie bezpłatny urlop.

Izba muzealna własnością gminy

Jednym z jego ważniejszych zadań stanie się przygotowanie przejęcia przez gminę miejscowej izby muzealnej, której siedziba znajduje się w budynku biblioteki. Gmina podpisała już list intencyjny z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, którego członkowie opiekują się izbą. Przed przejęciem jej przez gminę (co ma nastąpić do końca 2019 r.), konieczne będzie przeprowadzenie inwentaryzacji zbiorów.

A te są imponujące. Można w niej podziwiać m.in. dokumenty historyczne, sztandary, modele nieistniejących już budynków, a także pamiątki po wybitnych mieszkańcach i rodach oraz wydarzeniach związanych z Bukiem. Izbę można zwiedzać we wtorki od godz. 11:00 do 13:00 oraz w piątki, od 16:00 do 18:00. Warto do niej zaglądać także podczas nocy muzeów, odbywającej się zwykle wiosną. We wszystkie dni wstęp do izby jest wolny.

Drożej za targowisko

Podczas sesji wywołano też temat ewentualnego przejęcia przez gminę terenu targowiska i części budynków Bukowianki. Pod koniec roku prywatny właściciel zdecydował się podnieść opłatę, jaką gmina przekazuje mu za możliwość korzystania z tego terenu. Do tej pory stawka wynosiła 2 zł za 1 m2, od nowego roku wzrośnie do 2,60 zł. Gmina będzie więc płaciła około 5 tys. zł miesięcznie.

A że z samego terenu nie wszyscy są zadowoleni, pojawił się pomysł ewentualnej zmiany lokalizacji miejskiego targowiska. Radny Dariusz Pańczak zaproponował, by zastanowić się nad przeniesieniem targowiska w pobliże rynku lub nawet na sam rynek. Taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny, ponieważ przy rynku już dziś brakuje miejsc parkingowych, nie mówiąc już o miejscu dla handlarzy. Poza tym, jak poinformował burmistrz, w przyszłości planowane są duże badania archeologiczne.

Części swojego mienia planuje się pozbyć Bukowianka. Jej prezes wysłała do UMiG e-mail z zapytaniem, czy gmina byłaby zainteresowana zakupem części nieruchomości bukowianki. Na razie zlecono wycenę nieruchomości. Dalsze decyzje zostaną wydane, gdy taki operat zostanie do gminy dostarczony.

Najnowsze artykuły

Co ciekawego na ekranie

REPERTUAR

Powietrze w gminie