Bezpieczni pierwszoklasiści widoczni na drodze

Bezpieczni pierwszoklasiści widoczni na drodze

Niemal 5.500 kamizelek odblaskowych otrzymają pierwszoklasiści i ich opiekunowie z 17 gmin powiatu poznańskiego

Niemal 5.500 kamizelek odblaskowych otrzymają pierwszoklasiści i ich opiekunowie z 17 gmin powiatu poznańskiego podczas tegorocznej, siedemnastej już edycji akcji „Bezpieczny pierwszoklasista”. Pierwsze odblaski rozdał Jan Grabkowski, starosta poznański, w Szkole Podstawowej w Koziegłowach oraz w Szkole Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie. Do końca października trafią one już do wszystkich uczniów klas pierwszych. W ciągu minionych lat ponad 60.000 elementów odblaskowych zostało przekazanych najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, jak i dorosłym mieszkańcom powiatu.

– Dzieci wiedzą, że odblaski znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców. Często też same mówią o tym rodzicom. Chcemy, aby maluchy dawały przykład starszym, przy okazji przekazywania kamizelek przypominamy więc też o zasadach poruszania się na drodze, a także mówimy o działaniu czujki tlenku węgla. – mówił Jan Grabkowski. – Tych uczniów nie bez powodu nazywam ambasadorami bezpiecznej sprawy, ponieważ dzięki nim trafiamy również do ich rodziców.

Akcja prowadzona jest przez Starostwo Powiatowe, Komendę Miejską Policji i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Co roku w 78 szkołach podstawowych na terenie powiatu poznańskiego odbywają się spotkania z pierwszoklasistami, podczas których przekazywane są im odblaski, a dzieci dowiadują się, jak bezpiecznie poruszać się po ulicach.

Tylko w 2018 r. wydano ponad 60 tysięcy złotych z budżetu powiatu na zakup kamizelek dla dorosłych, dzieci oraz innych elementów odblaskowych. Do mieszkańców trafiły m.in. odblaskowe opaski na nogę, szelki dla motocyklistów i biegaczy, worki, nakładki na szprychy, kaski rowerowe, plecaki, elementy odblaskowe na rowery (lampki czy dzwonki).

W ubiegłym roku powiat przeznaczył 3,7 mln zł na kwestie związane z bezpieczeństwem publicznym, głównie na modernizację remiz OSP, remont i budowę komisariatów. Podczas corocznego pikniku „Bezpieczni w powiecie” strażacy z 36 jednostek OSP otrzymują specjalistyczny sprzęt – np. piły spalinowe, pompy szlamowe czy prądownice i węże.

– Przez minione lata przeznaczyliśmy na bezpieczeństwo 13 milionów złotych! – mówił starosta poznański. I przypomina, że właśnie rusza też kolejna edycja konkursu „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”, współorganizowana przez starostwo oraz poznańskich strażaków. Do tej pory zwycięzcom przekazano 650 czujek czadu. Więcej informacji na stronie www.powiat.poznan.pl.

Monika
ADMINISTRATOR
PROFILE

Najnowsze artykuły

Co ciekawego na ekranie

REPERTUAR

Powietrze w gminie